hungarian center
for early music

Haydneum Koncertek Eszterházán – Borsányi Márton csembalóestje

2025. August 8. 19:00

Esterházy-kastély, Fertőd

Joseph HAYDN (1732–1809): F-dúr („Esterházy”) szonáta, Hob. XVI:23
Antonio VIVALDI (1678–1741) – Johann Sebastian BACH (1685–1750):
C-dúr concerto csembalóra, BWV 976
Johann PACHELBEL (1653–1706):
O Lamm Gottes unschuldig – korálelőjáték, P393

PACHELBEL:
C-dúr Toccata, P454
Allein Gott in der Höh’ sei Ehr – korálelőjáték, P10
VIVALDI – BACH: h-moll concerto csembalóra, BWV 979
J. HAYDN: h-moll szonáta, Hob. XVI:32

 

A koncertre II. kategóriás jegyek is válthatóak a Haydn-terembe, abban az esetben, ha az Apolló-teremben elfogytak a jegyek.
A Haydn-teremben korlátozottak a látási viszonyok!
SOPRONCARD elfogadóhely

A fertődi Esterházy-kastély és a nagycenki Széchenyi-kastély jegypénztárában OTP, K&H vagy MBH SZÉP-kártyával is vásárolhat belépőt a koncertekre.
A koncerteken kép- és hangfelvétel készül, a műsor- és szereplőváltoztatás jogát fenntartjuk.
Kérjük rendezvényeinken az alkalomhoz illő megjelenést.

 

 

Program helyszíne

A 18. században sokféle billentyűs hangszer örvendett népszerűségnek. A kisebb spinétek és az érzékeny játékra alkalmas clavichordok mellett a század második felétől egyre nagyobb közönségsikert arattak ugyan a fortepianók is, a korszak igazi hőse azonban – nem számítva a nagy, templomi vagy színházi tereket megkívánó orgonát – mégis a csembaló volt.

Részben azért, mert az orgonához hasonlóan a csembaló is kettős funkciót tudott betölteni: épp olyan alkalmas volt a kamara- és zenekari művek harmóniai alapját biztosító continuojátékra, mint szólisztikus, virtuóz szerepre. Pachelbel orgonára készült korálelőjátékai mellett ez utóbbi szerepkör képviselői és egyben egy rendkívül érdekes kísérlet eredményei Bach Vivaldi-átiratai is. A német mestert ugyanis billentyűs virtuózként komolyan foglalkoztatta, hogyan tudná a csembalót a continuo-szerepből kiemelve zenekari művek szólóhangszerévé tenni, és ehhez érdekes tanulmányként kínálkoztak Vivaldi hegedűversenyei, amelyekből Bach úgy készített szólócsembalóra írt koncertváltozatokat, hogy közben megtartotta a zenekari és szólóanyag eredeti, párbeszédes szerkezetét, egyetlen előadóra bízva a teljes folyamatot. E különleges kompozíciók mellett a csembaló sokoldalúságát bizonyítják Haydnnak a műsoron elhangzó, 1770-es években készült billentyűs szonátái is, amelyeket a nyomtatott kották címlapján már a modern fortepianón való megszólaltatásra alkalmas művekként hirdettek, de még a jól bevált, régi hangszerre születtek.

Vissza