hungarian center
for early music

Haydneum Koncertek Eszterházán – Haydn és Mozart zenekarra, 4 kézre – „Alleluja”

2025. August 3. 19:00

Esterházy-kastély, Fertőd

Berecz Mihály, Somlai Petra – fortepiano
Orfeo Zenekar
Vezényel: Vashegyi György

Joseph HAYDN (1732–1809):
30. C-dúr („Alleluja”) szimfónia, Hob. I:30
Wolfgang Amadeus MOZART (1756–1791):
Esz-dúr zongora-kettősverseny, K. 365/316a

HAYDN: 90. C-dúr szimfónia, Hob. I:90

 

A koncertre II. kategóriás jegyek is válthatóak a Haydn-terembe, abban az esetben, ha az Apolló-teremben elfogytak a jegyek.
A Haydn-teremben korlátozottak a látási viszonyok!
SOPRONCARD elfogadóhely

A fertődi Esterházy-kastély és a nagycenki Széchenyi-kastély jegypénztárában OTP, K&H vagy MBH SZÉP-kártyával is vásárolhat belépőt a koncertekre.
A koncerteken kép- és hangfelvétel készül, a műsor- és szereplőváltoztatás jogát fenntartjuk.
Kérjük rendezvényeinken az alkalomhoz illő megjelenést.

 

Program helyszíne

Haydn köztudottan meghökkentő mennyiségű szimfóniát komponált élete során, több mint százat (a pontos szám 104 és 108 között mozog). Bár a visszaemlékezések szerint rendkívül szigorú napirendet tartott, életművének dimenzióit önmagában ez sem magyarázza, különösen, ha számításba vesszük az Esterházy udvar zenei életének működtetésével járó összetett feladatokat is. A munkabírás kulcsa ez esetben nem annyira az időbeosztásban, mint inkább a feladat meghatározásában rejlik.

Az egy alkotói életműre jutó szimfóniák száma a romantika korától kezdett drasztikusan csökkenni, egészen pontosan annak az esztétikai elgondolásnak a következtében, amely a zenét a mindenség transzcendens tökéletességének közvetítőjeként fogta fel, és a művektől, legalábbis a bonyolult, nagy lélegzetű alkotásoktól ennek a komplexitásnak a motivikus megjelenítését várta. Haydn azonban még nem zenei elemek szükségszerűen organikus egymásra épülésével mérte a zsenialitást, hanem kimeríthetetlen fantáziával és virtuóz technikai tudással, ezeknek az elvárásoknak pedig az 1765-ben komponált és egy húsvéti gregorián dallamot felhasználó, három tételes C-dúr szimfóniája éppen úgy megfelelt, mint az 1788-ban d’Ogny gróf felkérésére készült 90. darab, amely szellemes fináléjával bizonyára meglepte a kortárs közönséget is. A két szimfónia közé Mozart egyik salzburgi versenyműve, a feltehetően önmagának és nővérének komponált, két fortepianóra készült Esz-dúr concerto ékelődik.

Vissza