hungarian center
for early music

Haydneum Koncertek Eszterházán – Haydn és Mozart zenekarra, 4 kézre – „Oxford”

2025. August 2. 19:00

Esterházy-kastély, Fertőd

Berecz Mihály, Somlai Petra – fortepiano
Orfeo Zenekar
Vezényel: Vashegyi György

Joseph HAYDN (1732–1809):
21. A-dúr szimfónia, Hob. I:21
Wolfgang Amadeus MOZART (1756–1791):
F-dúr zongora-kettősverseny, K. 242

HAYDN:
92. G-dúr („Oxford”) szimfónia, Hob. I:92

 

A koncertre II. kategóriás jegyek is válthatóak a Haydn-terembe, abban az esetben, ha az Apolló-teremben elfogytak a jegyek.
A Haydn-teremben korlátozottak a látási viszonyok!
SOPRONCARD elfogadóhely

A fertődi Esterházy-kastély és a nagycenki Széchenyi-kastély jegypénztárában OTP, K&H vagy MBH SZÉP-kártyával is vásárolhat belépőt a koncertekre.
A koncerteken kép- és hangfelvétel készül, a műsor- és szereplőváltoztatás jogát fenntartjuk.
Kérjük rendezvényeinken az alkalomhoz illő megjelenést.

 

Program helyszíne

A lényegében hangszeres bevezetőként született, de számos több tételes instrumentális ciklussal (szonátákkal, szerenádokkal, divertimentókkal) rokonságban álló szimfónia mellett a concertók előadása is az elegáns időtöltés közkedvelt formája volt a 18. században. A műfaj lelkét a szólamok közti párbeszéd jelentette, amely különböző hangszercsoportok, illetve a tutti és egy szólóhangszer között egyaránt megszülethetett. Szólóhangszerként úgyszólván bármi szóba jöhetett a hegedűtől a mandolinon át az orgonáig.

Mozart számos instrumentumra írt concertókat rövid, de szédületesen termékeny pályafutása során, legszívesebben azonban billentyűs hangszert választott, ennek ugyanis előadóként is utolérhetetlen mestere volt. Három fortepianót alkalmazó F-dúr versenyművét mégsem önmagára gondolva komponálta 1776-ban Salzburgban, hanem Lodron gróf felesége és két lánya számára. A zeneszerző a három játékos képességeire szabva írta meg az egyes szólamokat, így Antonia asszony és az idősebb lány, Aloysia nehezebb, míg a fiatalabb Josepha könnyebb billentyűs anyagot kapott. Ez a fogalmazásmód könnyítette meg utóbb Mozart számára, hogy 1780-ban két fortepianóra dolgozza át a darabot. A concertót keretező két Haydn szimfónia közül az első az 1760-as évek terméke. Barokk szonátákra emlékeztető tételrendje, motorikus lendülete látványosan eltér a 92. szimfónia érett hangvételétől. Az utóbbi darab ugyan még 1789-ben készült francia megrendelésre, Haydn azonban magával vitte a kottáját első angliai útjára is, amelynek során az Oxfordi Egyetem díszdoktorává avatták.

Vissza