hungarian center
for early music

Haydneum Koncertek Eszterházán – Pisztráng-ötös a kastélyban

2025. July 27. 19:00

Esterházy-kastély, Fertőd

Somlai Petra – fortepiano
Ensemble Variabile
Paulik László, Revóczky Ottília – hegedű
Móré László – brácsa
Maróth Bálint – cselló
Szomor Dániel – nagybőgő

J. HAYDN: C-dúr Divertimento, Hob. XIV:3
L. BOCCHERINI:  D-dúr vonósötös, op. 39 No. 3
HAYDN: D-dúr zongoraverseny, Hob. XVIII:11

F. SCHUBERT:  A-dúr zongoraötös „A pisztráng”, D. 667

 

A koncertre II. kategóriás jegyek is válthatóak a Haydn-terembe, abban az esetben, ha az Apolló-teremben elfogytak a jegyek.
A Haydn-teremben korlátozottak a látási viszonyok!
SOPRONCARD elfogadóhely

A fertődi Esterházy-kastély és a nagycenki Széchenyi-kastély jegypénztárában OTP, K&H vagy MBH SZÉP-kártyával is vásárolhat belépőt a koncertekre.
A koncerteken kép- és hangfelvétel készül, a műsor- és szereplőváltoztatás jogát fenntartjuk.
Kérjük rendezvényeinken az alkalomhoz illő megjelenést.

Program helyszíne

Bár a 18. század végére hajlamosak vagyunk úgy tekinteni a zenetörténetben, mint a bécsi klasszicizmus korára, ez a valóságot meglehetősen leegyszerűsítő elképzelés. Nemcsak azért, mert maga az úgynevezett klasszikus stílus is fokozatosan alakult ki nagyjából az 1770-es évek második felére, hanem azért is, mert a Bécs környéki szerzők, különösképpen Haydn széles körben exportált fogalmazásmódja mellett Európában másféle zenei ízlésvilágok is hódítottak.

Noha nagy vonalakban hasonló, részleteiben egészen más volt például a spanyol királyi udvarban karriert befutó Boccherini stílusa, akinek simulékonyabb, dallamosabb fantáziája a hegedűs-zeneszerző Giuseppe Maria Puppót állítólag arra sarkallta egy alkalommal, hogy pályatársát „Haydn feleségének” nevezze. Bár a gondolat túl szellemes ahhoz, hogy az ember megfeledkezzen róla, Boccherini 1787-ben Berlinben komponált D-dúr vonósötöse egyértelműen többet érdemel ennél a fullánkos megjegyzésnél. Érdekes összehasonlítási alapot kínál hozzá egyébként Haydn azonos hangnemű billentyűs versenyműve, amely az 1780-as évek elején készült, jól érzékelhetően modernebb fantáziáról tanúskodva, mint amilyen az 1760-as évek közkedvelt barokk triószonáta-apparátusára fogalmazott C-dúr divertimentóra jellemző. A műsort Schubert zseniális kvintettje zárja, amely ragadványnevét A pisztráng című dalnak köszönheti. A komponista Sylvester Paumgartner kérésére dolgozta fel saját korábbi alkotását a mű negyedik tételében.

Vissza