hungarian center
for early music

Haydneum Koncertek Eszterházán – Magyar kötődések egy évszázad billentyűs muzsikájában

2025. July 19. 19:00

Esterházy-kastély, Fertőd

Papp Rita, Gerhát László – csembaló

Joseph HAYDN (1732–1809): Esterházy szonáták csembalóra
F-dúr, Hob. XVI
:23
D-dúr, Hob. XVI:24
A-dúr, Hob. XVI:26

Johannes BRAHMS (1833–1897):
Két magyar tánc – zongorára, négy kézre
d-moll, WoO 1 No. 11
e-moll, WoO 1 No. 20
GOLDMARK Károly (1830-1915):
Három darab, op. 12
2. Moderato (a-moll)
3. Moderato (A-dúr)
Franz SCHUBERT (1797–1828):
Divertissiment à la Hongroise, D 818


A koncertre II. kategóriás jegyek is válthatóak a Haydn-terembe, abban az esetben, ha az Apolló-teremben elfogytak a jegyek.
A Haydn-teremben korlátozottak a látási viszonyok!
SOPRONCARD elfogadóhely
A fertődi Esterházy-kastély és a nagycenki Széchenyi-kastély jegypénztárában OTP, K&H vagy MBH SZÉP-kártyával is vásárolhat belépőt a koncertekre.
A koncerteken kép- és hangfelvétel készül, a műsor- és szereplőváltoztatás jogát fenntartjuk.
Kérjük rendezvényeinken az alkalomhoz illő megjelenést.

Program helyszíne

Ha csak annyit vállalna a hangverseny műsora, hogy képeket villant fel egy évszázad billentyűs zenéjéből, az is éppen elég izgalmas és összetett célkitűzés volna. A szóban forgó száz év ugyanis az 1770-es és az 1870-es évek között eltelt idő, amikor a billentyűs hangszerek rendkívül dinamikus átalakuláson mentek keresztül. A program emellett arra is rávilágít, miként formálódott ez idő tájt egy adott kulturális közeg zenei önmeghatározása.

A kor hangszertörténeti változásai a billentyűs zenében roppant erőteljesek voltak. Haydn csembalója, amelyre op. 1-es szonátáit írta, egészen más instrumentum volt, mint a Schubert-korabeli fortepianók, nem is beszélve Goldmark vagy éppen a Ludwig Bösendorferrel baráti viszonyt ápoló Brahms zongoráiról, és ezek az eltérések a darabok szövetéből is világosan kihallhatók. De sokat változott ekkoriban a magyarság művészi reprezentációja is. Haydn első hivatalosan publikált szonátacsokra nem visel magán magyar jegyeket, az Esterházy hercegnek szóló dedikáció a nyilvános megjelenés engedélyezéséért kifejezett köszönet csupán. A bécsi Schubert, illetve a bécsi identitással kacérkodó Brahms viszont, amint arról a műsor is tanúskodik, már szívesen imitálta a cigányos-verbunkos magyar stílust. Ezzel szemben a szintén német anyanyelvű és ugyancsak Bécsben alkotó Karl Goldmark op. 12-es zongoradarabjaiban nyoma sincs ennek az akkoriban roppant népszerűnek számító karakternek. Ő magyarországi családja révén került a magyar kulturális identitástudat fókuszába.

Vissza