hungarian center
for early music

Haydneum Koncertek Eszterházán – Mozart és a klarinét

2025. July 18. 19:00

Esterházy-kastély, Fertőd

Egri Márton – klarinét
Authentic Quartet

Kalló Zsolt – hegedű
Bozzai Balázs – hegedű
Rác Gábor – brácsa
Vályi Csilla – cselló

 

Gregor Joseph WERNER (1693–1766) – Joseph HAYDN (1732–1809) közreadása
Hat bevezetés és fúga
1. F-dúr Larghetto és Vivace
2. d-moll Largo és Allegro
4. c-moll Grave és Allegro
HAYDN: h-moll vonósnégyes, op. 33 No. 1, Hob. III:37

Wolfgang Amadeus MOZART (1756–1791): A-dúr klarinétkvintett, K. 581

 

A koncertre II. kategóriás jegyek is válthatóak a Haydn-terembe, abban az esetben, ha az Apolló-teremben elfogytak a jegyek.
A Haydn-teremben korlátozottak a látási viszonyok!
SOPRONCARD elfogadóhely

A fertődi Esterházy-kastély és a nagycenki Széchenyi-kastély jegypénztárában OTP, K&H vagy MBH SZÉP-kártyával is vásárolhat belépőt a koncertekre.
A koncerteken kép- és hangfelvétel készül, a műsor- és szereplőváltoztatás jogát fenntartjuk.
Kérjük rendezvényeinken az alkalomhoz illő megjelenést.

Program helyszíne

A Haydneum nyári koncertjeinek sorát egy olyan program nyitja meg Eszterházán, amely a 18. századi zenei ízlés dinamikus változásait tükrözi. A műsor első fele az Esterházy hercegek két jelentős Kapellmeistere, a J. S. Bachnál mindössze nyolc évvel fiatalabb Georg Joseph Werner, illetve az új ízlést elementáris erővel formáló Joseph Haydn eltérő zenei gondolkodásmódjára világít rá, a második pedig a kor egyik izgalmas újdonságát, a klarinétot állítja a középpontba.

Wernert mélyen érintette Haydn 1761-es szerződtetése: Bár formailag ő maradt az első karmester, ettől kezdve a hercegi udvar zenei életének szinte minden mozzanatáról beosztottja döntött, Haydn divatosabb stílusa, kiapadhatatlan fantáziája ugyanis sokkal érdekesebbé vált munkaadója számára, mint elődje tudása. A vonósnégyes apparátusát például különösen ötletesen használta: a continuót elhagyva négy egyenrangú szólammá formálta a négy hangszert, szellemes társalgásukat pedig változatos zenei ötletekkel, fúgákkal, permutációs játékokkal, hangulatfestő elemekkel gazdagította. Werner iránti tisztelete jeléül mindazonáltal idős korában elődje néhány fúgáját is átírta vonósnégyesre.

A klarinétot azonban eleinte ő sem használta rendszeresen, mivel az ekkoriban új hangszernek számított, és csak lassan találta meg helyét az együttesekben. Mozart híres kvintettje is egy személyes kapcsolatnak köszönhető: a kiváló bécsi klarinétosnak, Anton Stadlernek, akivel Mozart a nyolcvanas években szoros barátságot kötött.

Vissza