hungarian center
for early music

Haydneum Zeneakadémia Bérlet / 2. – Barokk advent

2025. December 11. 19:30

Zeneakadémia, Nagyterem

František Ignac TŮMA (1704-1774): f-moll Miserere, AMC, T. 8.
Johann Sebastian BACH (1685-1750): Selig ist der Mann – kantáta, BWV 57 (első előadás: 1725.12.26.)
Georg Philipp TELEMANN (1681-1767): Wer nur den lieben Gott lässt walten – kantáta, TWV 1:1593

Johann Sebastian BACH: Ich hab in Gottes Herz und Sinn – kantáta, BWV 92 (első előadás: 1725.01.28.)
Georg Philipp TELEMANN: Jesus Christus unser Heiland – kantáta, TWV 1:976

Ella Smith – szoprán
Thurnay Viola – alt
Megyesi Zoltán – tenor
Christian Immler – basszus
Purcell Kórus
Orfeo Zenekar (korhű hangszereken)
Vezényel: Vashegyi György

Program helyszíne

František Ignác Tůma a csehországi Kostelecben született 1704-ben, és élete jelentős részében Bécsben működött, többek közt VI. Károly udvarának zenei vezetőjeként, ahol a császár özvegyének haláláig, 1750-ig szolgált. Zeneszerzőként és teorbajátékosként később is az udvar és az nemesség nagyrabecsülését vívta ki, időskorára a gerasi premontrei kolostorba vonult, egy bécsi kórházban halt meg 1774-ben. Hatalmas, késő barokk stílusú életműve kevéssé ismert. Egyházi vokális művei mellett a hangszeres kamarazenében is jelentőset alkotott. Az f-moll miserere ritka korabeli kéziratforrásainak egyike a Győri Egyházmegye gyűjteményéből származik. E páratlanul poétikus mű méltó helyet tölt be a műsorban Bach és Telemann mellett.

Bach csaknem épp 300 éve, 1725-ben, Lipcsében komponált karácsonyi kantátája (Selig ist der Man) az ünnepi liturgiához illő szövegét – mely István vértanú halálához is kapcsolódik – Georg Christian Lehms állította össze. Az előadók: basszus és szoprán szólista, két oboa, két hegedű, brácsa és basszus continuo, s csak a zárókorálban szólal meg a négyszólamú énekkar. Georg Neumark 1641 körüli, Wer nur den lieben Gott lässt walten kezdetű himnuszát többen feldolgozták. Telemann 1713-14-es, francia stílusú megzenésítése különösen ünnepi és bensőséges. A szünet után megszólaló Bach-kantáta (Ich hab in Gottes Herz und Sinn) első előadása 1725. január 28-án volt. Szövege Paul Gerhardt 1647-es himnuszára épül, az egyik legterjedelmesebb (9 tételes) Bach-kantáta. Előadói aparátusa négy szólista, négyszólamú kórus, két oboa d’amore, két hegedű, brácsa és basszus continuo. A műsor zárószáma Telemann 1713-14-ben komponált h-moll hangnemű kantátájaa, a Jesus Christus unser Heiland, melynek első előadása 1715. április 23-án volt. Szövege Luther Márton tíz versszakos verse, mely az Úrvacsorához kapcsolódik.

Vashegyi György historikus együtteseihez kiváló szólisták kapcsolódnak, akik közül kiemelendő Ella Smith, a Haydneum és a magyar régizenei együttesek visszatérő vendége, valamint Christian Immler oratórium-, opera- és dalénekes, akit meleg, nemes és hajlékony hangja, illetve technikai, zenei és stiláris tudása miatt hívnak a legkiválóbb együttesek és karmesterek.

Vissza