hungarian center
for early music

Haydneum Koncertek Eszterházán – Haydn és Beethoven kamarazenéje

2025. July 26. 19:00

Esterházy-kastély, Fertőd

Somlai Petra – fortepiano
Ensemble Variabile
Paulik László, Revóczky Ottília – hegedű
Móré László – brácsa
Maróth Bálint – cselló
Szomor Dániel – nagybőgő
 

JOSEPH HAYDN:
C-dúr Divertimento, Hob. XIV:3
C-dúr trió, Hob. XV:27
D-dúr vonósnégyes, Hob. III:31-36

L. van BEETHOVEN: G-dúr zongoraverseny, op. 58

 

A koncertre II. kategóriás jegyek is válthatóak a Haydn-terembe, abban az esetben, ha az Apolló-teremben elfogytak a jegyek.
A Haydn-teremben korlátozottak a látási viszonyok!
SOPRONCARD elfogadóhely

A fertődi Esterházy-kastély és a nagycenki Széchenyi-kastély jegypénztárában OTP, K&H vagy MBH SZÉP-kártyával is vásárolhat belépőt a koncertekre.
A koncerteken kép- és hangfelvétel készül, a műsor- és szereplőváltoztatás jogát fenntartjuk.
Kérjük rendezvényeinken az alkalomhoz illő megjelenést.

Program helyszíne

A koncert műsora izgalmas képet fest egy mozgalmas századforduló lendületesen átalakuló zenefogyasztási szokásairól. A 18–19. század találkozása, a francia forradalom sokkja, a napóleoni háborúk úthengere, vagyis Haydn és Beethoven kora ugyanis semmivel sem volt kevésbé dinamikus időszak, mint a turbulens gazdasági, politikai és kulturális viszonyok közepette megszülető 20. század hajnala.

A 18. század második fele nagy általánosságban fogalmazva a magasrendű és kiemelkedően fontos kulturális jelenségként értelmezett szórakoztató zene ideje volt. Professzionális és amatőr előadók, műkedvelő és fizetett komponisták eleven párbeszéde zajlott olyan kompozíciókon keresztül, amelyek a hozzáértésről, a kifinomult társalgásról szóltak. A divertimentók, concertók, szonáták, triók megnevezése nemegyszer felcserélhetőnek is tűnhetett, mert nem is annyira a szerkezetre, mint inkább az apparátusra és a szólamok közti dialógusra vonatkozott, ahogyan arról Haydn 1767 körül két hegedűre, csellóra és csembalóra komponált C-dúr divertimentója, 1797-ben publikált és a híres pianistának, Therese Jansennek dedikált C-dúr triója, valamint az 1772-ben készült és utóbb op. 20-as sorozatként megjelent vonósnégyesek D-dúr darabja is tanúskodik. Beethoven műve, az 1807-ben Lobkowitz hercegnél bemutatott, nagyszabású és virtuóz G-dúr zongoraverseny viszont már egészen más hatást célzott meg: párbeszéd helyett lenyűgözni kívánta közönségét, a romantika szellemében eksztázist kínált élvezet helyett.

Vissza