hungarian center
for early music

Haydneum Koncertek Eszterházán – A Haydn-fivérek és Boccherini vonósnégyesei a Salomon String Quartettel

2025. August 17. 19:00

Esterházy-kastély, Fertőd

Salomon String Quartet

Simon Standage, Catherine Martin – hegedű
Rőmer Ádám – brácsa
Nathan Giorgetti – cselló

Luigi BOCCHERINI (1743–1805):
D-dúr („La Cornemuse”) vonósnégyes, op. 58 No. 5
Joseph HAYDN (1732–1809):
Esz-dúr („Tréfa”) vonósnégyes, op. 33, No. 2, Hob. III:38

Michael HAYDN (1737–1806):
C-dúr vonósnégyes, P. 116
J. HAYDN:
C-dúr („Császár”) vonósnégyes, op. 76 No. 3, Hob. III:77

 

A koncertre II. kategóriás jegyek is válthatóak a Haydn-terembe, abban az esetben, ha az Apolló-teremben elfogytak a jegyek.
A Haydn-teremben korlátozottak a látási viszonyok!
SOPRONCARD elfogadóhely

A fertődi Esterházy-kastély és a nagycenki Széchenyi-kastély jegypénztárában OTP, K&H vagy MBH SZÉP-kártyával is vásárolhat belépőt a koncertekre.
A koncerteken kép- és hangfelvétel készül, a műsor- és szereplőváltoztatás jogát fenntartjuk.
Kérjük rendezvényeinken az alkalomhoz illő megjelenést.

Program helyszíne

„Szóló vonós hangszerekre – általában két hegedűre, brácsára és csellóra – készült kompozíció; széles körben úgy tekintenek rá, mint a kamarazene legmagasabb rendű formájára” – így szól a vonósnégyes meghatározása a világ egyik legjelentősebb összefoglaló zenei szakszótára, az angol Grove lexikon szerint. A definíció inkább álcázott méltatásnak tűnik, pedig arra ki sem tér, hogy kivételes jelentőségére a műfaj milyen rövid idő alatt tett szert.

A vonósok különböző kombinációja roppant divatos hangzásnak számított a barokk korszakban is, a 18. század közepéig azonban bevett szokás volt minden hangszeres együttest continuóval, vagyis akkordok megszólaltatására alkalmas instrumentumok bevonásával kiegészíteni. A vonósnégyes egyik legjellemzőbb vonása viszont éppen az, hogy ezt a harmóniai alátámasztást elhagyja, az együtthangzás világosságát és rendjét kizárólag a szólamok szövésével biztosítja. Az új, virtuóz négyszólamú komponálás alighanem legjelentősebb mestere Joseph Haydn volt. 1782-ben op. 33-as jelzés alatt megjelent vonósnégyesei már a műfaj kiforrott formájának iskolapéldái, az 1797-ben op. 76-ként publikált, Erdődy grófnak dedikált darabok között pedig olyan jelentős alkotások kaptak helyet, mint például a császárhimnuszt feldolgozó C-dúr kvartett. Haydn alkotásait öccse, Michael, illetve a Spanyolországban letelepedő, olasz Luigi Boccherini művei ellenpontozzák, mindkettő a műfaj dallamos, áttekinthető, a gáláns ízlésnek megfelelő változatát képviseli.

Vissza