hungarian center
for early music

A Haydneum és az Országos Széchényi Könyvtár együttműködésének eredményei
2024. november 8.

A Haydneum Régizenei Központ Alapítvány feltett szándéka és küldetése, hogy a Magyarországon található, jelentős kulturális értéket képviselő, 1600 és 1850 között keletkezett zeneművészeti és zenetudományos emlékek mihamarabb revitalizálásra kerüljenek, és ez lehetőség szerint Magyarországon történjen. Ezek közül az Országos Széchényi Könyvtár, mint Magyarország nemzeti könyvtára kiemelkedően fontos dokumentumokat őriz, ennek érdekében 2022-ben a két intézmény között együttműködési megállapodás jött létre.

A könyvtár több ezer kötetnyi kéziratot őriz, melyek között előkelő helyet foglal el az Esterházy-gyűjtemény, mely a nemesi család tagjainak (mások mellett Esterházy Pál, Esterházy Pál Antal és Esterházy „Fényes” Miklós) rendkívül nagyvonalú mecénási tevékenysége nyomán maradt ránk. A hagyatékban többek között Gregor Joseph Werner (1693-1766), Joseph Haydn (1732-1809), Michael Haydn (1737-1806), illetve Johann Georg Albrechtsberger (1736-1809) műveinek eredeti kéziratai, illetve kéziratos másolatai találhatóak. A Széchényi Könyvtár Zeneműtára az említett Esterházy-gyűjtemény mellett számos egyéb magyarországi rezidenciális, városi, valamint templomi kottatárat is őriz, melyek az együttműködés részeként szintén revitalizálásra kerülnek.

A munka során a Haydneum munkatársai a kéziratokat egyenként kézbe veszik és katalogizálják. Az együttműködés elősegítése érdekében az alapítvány két fotóst és két restaurátort delegált a könyvtár számára, akik a katalogizálást követően fotózzák és restaurálják az anyagokat. A digitalizálás után a kiválasztott művekből modern kották készülnek, ezt követően fesztiválokon, koncerteken és lemezfelvételeken hallhatja őket a közönség.

A hangsúly – zenetörténeti jelentősége miatt – Gregor Joseph Werner alkotásaira helyeződött, aki Joseph Haydn elődjeként dolgozott Kismartonban, az Esterházy család szolgálatában, a katalogizálás és digitalizálás is az ő műveivel kezdődött. A 2023 júniusában rendezett II. Haydneum Egyházzenei Fesztivál zárókoncertjének műsorán pedig már kizárólag olyan, Werner-től származó művek hangzottak el, melyek az Országos Széchényi Könyvtár Zeneműtárában találhatóak.

Az első digitalizált kéziratok 2022 decemberében készültek el. Azóta több, mint 1000 könyvtári jelzetet fotóztak be (közel 90 000 oldal); elkészült a teljes Gregor Joseph Werner, Michael Haydn és Johann Georg Albrechtsberger anyag. Modern kotta több, mint 200 kéziratból készült.

A közös munka azóta is töretlenül halad, az említett Gregor Joseph Werner mellett jelenleg Johann Georg Albrechtsberger kézirataira is megkülönböztető figyelem hárul, az elkövetkezendő időszakban az ő művei kapnak majd nagyobb hangsúlyt a Haydneum tevékenységei között.

Egy éve működik üzemszerűen az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) digitalizáló központja, amely Közép- Európa közgyűjteményei közül a legnagyobb és legmodernebb eszközparkkal rendelkezik. A központ átadásához kapcsolódva az OSZK és a Haydneum – Magyar Régizenei Központ együttműködést kötött, amelynek gyümölcse több mint 20 000 digitalizált oldalnyi zenei anyag.

A kollaboráció célja, hogy feldolgozásra kerüljenek, hasznosíthatóak és revitalizálhatóak legyenek az 1600 és 1850 között keletkezett, Magyarországon fellelhető, jelentős kulturális, zeneművészeti és zenetudományos értéket képviselő emlékek.

Óriási zenetörténeti jelentősége okán a két intézmény elsőként Gregor Joseph Werner (Ms. Mus. III. jelzettartomány) műveivel kezdett mélyrehatóan foglalkozni: mostanra 273 Werner-kötetet sikerült feldolgozni. A munkához minden olyan eszköz rendelkezésre áll, amely az OSZK állományában lévő dokumentumtípusok teljes körű digitalizálását lehetővé teszi. A digitalizálás előtt előválogatás és állapotfelmérés történik, amelynek keretében elsőként a dokumentumok tartalmát és állapotát vizsgálják meg.

A digitalizálás folyamatos, a közelmúlt fontos eredménye, hogy elkészült a 118 Michael Haydn-kötetből álló Ms. Mus. II. jelzettartomány befotózása is, s ezzel meghaladtuk a 20 000 digitalizált oldalt, ami korábban elképzelhetetlen volt. Az együttműködés fontos része az eredeti dokumentumok megőrzésének biztosítása az utókor számára, így a könyvtár nagy jelentőséget tulajdonít azok restaurálására is.

Munkatársaink az Esterházy-gyűjteményen túl megkezdték az egyéb rezidenciális, templomi és városi kottatári anyagok (Ms. mus. IV.) feldolgozását is, melyek között további szerzők művei találhatóak.

37 Werner-kötetből immár modern kotta is készült (s a sor természetesen folytatódik), melyek közül ízelítőt hallhat a közönség a Haydneum Egyházzenei Fesztiváljának zárókoncertjén. Ezek tehát az első művek, amelyek a feldolgozási folyamat minden lépcsőfokát végig járták (katalogizálás, digitalizálás, restaurálás, modern kotta készítés, előadás / lemezfelvétel), s megvalósulni látszik a két intézmény együttműködésének fő küldetése: többszáz éve nem hallott művek kerülnek ismét a közönség elé.

2023. május 25.

10 000 digitalizált oldal: az Országos Széchényi Könyvtár és 
a Haydneum – Magyar Régizenei Központ együttműködésének első mérföldköve


Egy éve működik üzemszerűen az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) digitalizáló központja, amely Közép-Európa közgyűjteményei közül a legnagyobb és legmodernebb eszközparkkal rendelkezik. A központ átadásához kapcsolódva az OSZK és a Haydneum – Magyar Régizenei Központ együttműködést kötött, amelynek gyümölcse az az első 10 000 oldal, amelyre mindannyian büszkék lehetünk.

A kollaboráció célja, hogy feldolgozásra kerüljenek, hasznosíthatóak és revitalizálhatóak legyenek az 1600 és 1850 között keletkezett, Magyarországon fellelhető, jelentős kulturális, zeneművészeti és zenetudományos értéket képviselő emlékek.

Az intézményközi munka a nemzeti könyvtár új digitalizáló központjában valósul meg, arra a tényre építve, hogy az OSZK Színháztörténeti és Zeneműtárának egyik legértékesebb állományrésze az Esterházy-gyűjtemény, amelyben XVIII–XIX. századi zeneszerzők, mások mellett Haydn, Werner, Albrechtsberger kéziratos kottái találhatók meg.

Óriási zenetörténeti jelentősége okán a két intézmény elsőként Gregor Joseph Werner műveivel kezdett mélyrehatóan foglalkozni: 2022 augusztusában az áttekintés, előkészítés, 2022 októberében a digitalizálás indult el. Mostanra 222 Werner-kötetet sikerült feldolgozni, és elérni azt a 10 000 digitalizált oldalt, amely korábban elképzelhetetlen volt.

A munkához minden olyan eszköz rendelkezésre áll, amely az OSZK állományában lévő dokumentumtípusok teljes körű digitalizálását lehetővé teszi. Ez az eszközellátottság megteremti a lehetőséget a tömeges digitalizálásra, illetve online szolgáltatások támogatására is. A jelenlegi digitalizáló eszközpark kapacitása 10 millió oldal évente. A digitalizálás előtt előválogatás és állapotfelmérés történik, amelynek keretében elsőként az objektumok tartalmát és állapotát vizsgálják meg.
A központban kétféle, tömeges és manufakturális digitalizálás valósul meg, amely a nagyobb állományvédelmi körültekintést igénylő dokumentumokat érinti. A Haydneum által eddig feldolgozott és a jövőben feldolgozandó anyagokból idővel modern kottakiadások készülnek, amelyhez további számos feladat vár kutatóinkra nyelvi, zenei, történeti értelmezés terén. Az intézmény egyik fő célkitűzése, hogy a modern kiadás által ezek a többszáz éve eljátszatlan művek eljussanak a mai koncerttermekbe, és az előadásoknak, illetve lemezfelvételeknek köszönhetően a zenei szakmán kívül a széles közönség is megismerhesse őket.
A 2023-as év első felében Werneren marad a hangsúly, de ezzel párhuzamosan a hagyaték többi részét is elkezdik feldolgozni a szakemberek. Az eddig digitalizált 10 000 oldal csak a kezdete annak a professzionális munkának, amely mindennap gyarapítja korunk kulturális bőségét a digitális térben.

2023. március 31.

 

Az Országos Széchényi Könyvtár és a Haydneum együttműködése

Átadták az Országos Széchényi Könyvtár digitalizáló központját, s ezzel egyidejűleg kezdetét veszi az OSZK és a Haydneum óriási jelentőségű együttműködése

Kiemelkedő jelentőségű és impozáns vállalkozás átadására került ma sor: mostantól az Országos Széchényi Könyvtár rendelkezik Közép-Európa közgyűjteményei közül a legnagyobb és legmodernebb eszközparkkal, amely évente 10 millió oldal digitalizálását teszi lehetővé, és alkalmas a könyvtárban fellelhető valamennyi dokumentumtípus digitalizálására.

Az OSZK és a Haydneum – Magyar Régizenei Központ együttműködésének célja, hogy az új digitalizáló központ segítségével, a Haydneum munkatársainak részvételével feldolgozzák a Magyarországon fellelhető, jelentős kulturális értéket képviselő, 1600 és 1850 között keletkezett zeneművészeti és zenetudományos emlékeket.

Az OSZK színháztörténeti és zeneműtárának egyik legértékesebb állományrésze az Esterházy-gyűjtemény, amelyben XVIII–XIX. századi zeneszerzők, mások mellett Haydn, Werner, Albrechtsberger kéziratos kottái találhatók meg. Az együttműködés során terveink szerint az OSZK-ban őrzött régizenei kottákat, dokumentumokat digitális formában is feltárjuk, elérhetővé tesszük, s alap küldetésünknek megfelelően ezek az újonnan felfedezendő művek hamarosan megjelenhetnek a koncerttermekben, továbbá lemezfelvételeken, és így megismerheti őket a széles közönség is.

2022. február 11.

Kutatás

A Haydneum újrafelfedezési és népszerűsítési munkájának középpontjában a kutatás áll, melyhez szervesen kötődnek a képzési és előadási tevékenységek.

A magyar vonatkozású barokk, bécsi klasszikus és kora romantikus zenei korszakok szakembereit összefogó tudományos bizottság irányításával a kutatási munkát tanulmányi területek, valamint ambiciózus többéves kutatási projektek formájában szervezzük meg, kiegészítve a történelem, társadalomtudomány, zenetudomány és előadói gyakorlat aspektusaival. Mindez szemináriumok, kurzusok és konferenciák megszervezésében, valamint a digitalizált források, könyvek és partitúrák kiadásában ölt formát. Ösztöndíjakat kínálunk azoknak a hallgatóknak, akik elkötelezettek az érintett repertoár tanulmányozása iránt.

Istvánffy: Conforto Aria Offertorium